Ahmed, care lucra ca operator de cameră pentru canalul Al Jazeera Mubasher, a fost ucis când un atac aerian israelian a lovit o casă. Alți doi palestinieni au fost, de asemenea, uciși în atac, în timp ce Israelul și-a continuat atacurile în ciuda încetării focului din octombrie 2025. Născut în tabăra de refugiați al-Bureij din centrul Gazei, Ahmed Samir Mohammed Wishah era cel mai tânăr dintre trei frați. A lucrat ca operator de cameră pentru Al Jazeera Mubasher. Ahmed a câștigat notorietate în timpul războiului israelian din Fâșia Gaza, însoțindu-l și filmând imagini pentru fratele său decedat, corespondentul Al Jazeera Mubasher Mohammed, care a fost ucis pe 8 aprilie într-un bombardament israelian. Împreună, au format un duo media care a documentat suferința poporului palestinian și evenimentele războiului.
Într-un interviu după moartea fratelui său, Ahmed a făcut un apel la lume să oprească uciderea jurnaliștilor. „Fie ca martiriul lui Mohammed Wishah să fie sfârșitul uciderii jurnaliștilor. Acesta este mesajul meu către lume. Cineva ar trebui să oprească ocupația să vizeze jurnaliștii. Acesta este singurul nostru mesaj. Opriți ocupația israeliană să vizeze jurnaliștii”, a spus Ahmed în aprilie. După moartea lui Mohammed, el a avut grijă și de copiii fratelui său decedat și a preluat responsabilități suplimentare în familie.
Talal Mahmoud, corespondent Al Jazeera Mubasher în Gaza, și-a amintit de legăturile strânse cu cei doi frați. „L-am cunoscut pe Ahmed de la începutul războiului. Era mereu prezent, însoțindu-l pe fratele său Mohammed în cortul unde stătea”, a spus Mahmoud. „Având în vedere munca noastră comună, ne adunam frecvent în acel cort la Spitalul Martirilor Al-Aqsa sau la Spitalul Al-Awda din tabăra Nuseirat, schimbând idei și discutând detaliile acoperirii noastre.” „A devenit nu doar un prieten, ci și un coleg la același canal. Mă însoțea adesea la misiuni, documentând evenimentele pe care le acopeream de-a lungul lunilor lungi ale acestui război.”
Mahmoud a împărtășit și o poveste emoționantă din chiar cu câteva zile înainte de moartea lui Ahmed. „Ultima mea întâlnire cu Ahmed a fost acum câteva zile, când ne-a spus că mama lui voia să pregătească o masă în memoria fratelui său martir, Mohammed. Ne-a adus Maftoul [un fel de mâncare tradițional palestinian], spunând: «Asta e de la mama mea, o ofrandă de milă pentru sufletul fratelui meu Mohammed. Vă rog să vă rugați pentru el.»” „Am mâncat până ne-am săturat și ne-am rugat fierbinte pentru mila și iertarea lui Mohammed”, a reflectat Mahmoud.
Mohammad Al-Akhras, fotojurnalist care lucrează pentru CGTN, canalul de știri în limba engleză al China Global Television Network, și-a amintit de Ahmed ca fiind „o persoană bună, blândă și profund principială, care aducea un spirit vesel colegilor săi”. „Lucra cu pasiune autentică, iar scopul său final în acoperirea evenimentelor era să transmită mesajul poporului și suferința lor.” „Vorbea mereu despre martiriu și paradis. Ori de câte ori îl întrebam în glumă: «Nu vrei să te căsătorești? Nu vrei să sărbătorim cu tine?», el răspundea simplu: «Nunta mea va fi în paradis.» A obținut exact ceea ce a cerut.” „Ca jurnaliști, mergem pe acest drum al martiriului, deoarece vizarea presei de către Israel a devenit o rutină sistematică”, a notat Al-Akhras. „Ocupația vrea să asasineze imaginea, să asasineze adevărul și să ascundă realitatea.”
Într-o declarație către agenția de presă AFP sâmbătă, un purtător de cuvânt militar israelian a făcut o acuzație similară despre Ahmed Wishah, acuzându-l, fără a oferi dovezi, că ar fi un „terorist Hamas”. Dar, într-o declarație, Al Jazeera a respins această acuzație ca fiind „nefondată”, spunând că armata israeliană „răspândește neobosit acuzații false” împotriva personalului său pentru a „justifica crimele sale împotriva jurnaliștilor și operatorilor de cameră Al Jazeera din Gaza”. „Aceste încercări nu înșală pe nimeni și nu pot ascunde adevărul văzut de întreaga lume”, a spus rețeaua media, numind-o o „campanie de denigrare”. Comitetul pentru Protecția Jurnaliștilor (CPJ) a condamnat anterior „denigrarea de către Israel a jurnaliștilor palestinieni uciși”, organizația pentru libertatea presei afirmând că a documentat un tipar al Israelului de a „acuza jurnaliștii că sunt teroriști fără a produce dovezi credibile”.
În declarația sa de sâmbătă, Al Jazeera a spus că este hotărâtă „să ia toate măsurile legale disponibile pentru a urmări penal pe făptașii” „crimelor” împotriva personalului său din Gaza. A adăugat că rămâne angajată să acopere evenimentele din enclavă, în ciuda „încercărilor armatei israeliene de a reduce la tăcere vocea adevărului”.
De ce este important:
Moartea lui Ahmed Wishah subliniază riscurile extreme la care sunt expuși jurnaliștii în Gaza, unde Israelul vizează sistematic presa pentru a ascunde realitatea războiului. Fiecare jurnalist ucis nu este doar o pierdere umană, ci și un atac asupra libertății de exprimare și a dreptului publicului de a cunoaște adevărul. Acest caz evidențiază tiparul Israelului de a acuza jurnaliștii uciși fără dovezi, încercând să justifice crimele de război. Comunitatea internațională trebuie să acționeze pentru a proteja jurnaliștii și a trage la răspundere autorii acestor atacuri.