Scenele de la Nairobi au fost tensionate încă de la primele ore ale dimineții. Martori au relatat că poliția a tras cu gaze lacrimogene asupra unor grupuri care se adunaseră pașnic în fața secției de poliție, după ce mai multe persoane fuseseră reținute în apropierea Parlamentului, unde depuseseră flori în memoria celor uciși. Magazinele și restaurantele din centrul orașului au rămas închise, iar camioanele cu tunuri de apă au blocat principalele intersecții.
„Am venit doar să ne plângem copiii și să depunem flori, dar poliția ne-a blocat. Îl rog pe președintele Ruto să facă dreptate pentru acei tineri uciși și să ne despăgubească”, a declarat Edith Wanjiku, al cărei fiu de 19 ani, Ibrahim Kamau, a fost ucis în 2024. Organizatorii protestelor cer o anchetă credibilă asupra abuzurilor poliției și garanții că forța excesivă nu va mai fi folosită.
Președintele William Ruto a recunoscut „cazuri de acțiuni extrajudiciare și excesive ale forțelor de securitate” și a anunțat alocarea a 2 miliarde de șilingi kenyați (15,5 milioane de dolari) pentru victime. Totuși, mulți activiști consideră suma insuficientă și cer măsuri concrete împotriva polițiștilor implicați.
Contextul acestor proteste este unul al nemulțumirilor acumulate. În 2024, sute de mii de oameni au ieșit în stradă împotriva majorării taxelor, iar confruntările cu poliția au dus la cel mai mare număr de morți din istoria recentă a Kenyei. De atunci, nemulțumirile nu s-au stins: prețurile la carburanți au crescut, transportatorii au protestat, iar opoziția politică mobilizează constant susținătorii.
Analiștii consideră că reacția dură a guvernului de acum este dictată de teama de a nu repeta scenariul din 2024. „Autoritățile nu vor să pară slabe, dar nici să provoace o nouă tragedie. E un echilibru fragil”, comentează jurnalistul Al Jazeera, Malcom Webb, aflat la fața locului.
Pe lângă arestări, poliția a recurs la tactici controversate, inclusiv blocarea accesului în zonele centrale și utilizarea forței împotriva unor grupuri pașnice. Comisia Națională pentru Drepturile Omului din Kenya a condamnat aceste măsuri și a cerut eliberarea imediată a deținuților.
În timp ce familiile îndoliate cer dreptate, iar opoziția acuză guvernul de autoritarism, rămâne de văzut dacă președintele Ruto va reuși să calmeze spiritele sau dacă violențele vor escalada din nou. Cert este că rănile deschise acum doi ani sunt departe de a se fi vindecat.