Filtrează articolele

Societate & Lifestyle

Focul israelian ucide doi oameni în Liban, iar Hezbollah denunță o „încălcare flagrantă” a armistițiului

Focul israelian ucide doi oameni în Liban, iar Hezbollah denunță o „încălcare flagrantă” a armistițiului
Tensiunile dintre Israel și Hezbollah au escaladat din nou, după ce forțele israeliene au deschis focul în sudul Libanului, ucigând două persoane și rănind alte două. Incidentul, petrecut marți, reprezintă o încălcare gravă a armistițiului fragil care fusese mediat de Statele Unite și care intrase în vigoare cu doar câteva zile în urmă. Hezbollah, gruparea armată libaneză, a condamnat imediat ceea ce a numit un „atac perfid” și o „încălcare flagrantă” a înțelegerii de încetare a focului, dar nu a anunțat deocamdată un răspuns militar.

Potrivit Agenției Naționale de Știri din Liban (NNA), incidentul a avut loc în apropierea orașului Nabatieh, când soldații israelieni au deschis focul cu mitraliere asupra a doi bărbați care se aflau lângă un excavator ce desfunda un drum. Aceasta este prima moarte raportată din cauza focului israelian în Liban în ultimele trei zile, punând sub semnul întrebării viabilitatea armistițiului care a adus o relativă liniște în regiune de duminică.

Armata israeliană a justificat acțiunea, afirmând că a „lovit teroriști înarmați care reprezentau o amenințare imediată” pentru soldații săi în zona crestei Ali al-Taher, o regiune din sudul Libanului pe care Israelul o consideră „zonă de securitate”. Această justificare a fost primită cu scepticism de către oficialii libanezi și de Hezbollah, care susțin că Israelul folosește pretexte pentru a continua operațiunile militare.

Mahmoud Qamati, vicepreședintele consiliului politic al Hezbollah, a avertizat că gruparea va răspunde oricărei încălcări a armistițiului de către Israel, conform declarațiilor citate de Press TV din Iran. Qamati a spus că riposta Hezbollah va fi „de aceeași natură” și că nu va exista o „întoarcere la situația de dinainte de război”, când forțele israeliene lansau atacuri aproape zilnice asupra Libanului, chiar dacă luptătorii Hezbollah nu ripostau. „Hezbollah rămâne complet vigilent, cu degetul pe trăgaci, pregătit să înfrunte orice încălcare a regimului israelian”, a declarat Qamati.

Contextul acestui incident este unul extrem de tensionat. De la începutul conflictului, la 2 martie, atacurile israeliene asupra Libanului au ucis cel puțin 4.106 persoane și au forțat peste 1,2 milioane de oameni să își părăsească locuințele. De partea israeliană, bilanțul conflictului cu Hezbollah include cel puțin 32 de soldați și patru civili israelieni uciși. Aceste cifre subliniază amploarea devastării și suferinței umane.

Marți, premierul israelian Benjamin Netanyahu, ministrul Apărării Israel Katz și șeful Statului Major General Eyal Zamir au emis o declarație comună în care afirmă că armata israeliană va continua să „acționeze cu determinare pentru a neutraliza amenințările la adresa soldaților și cetățenilor noștri”. Aceștia au precizat că armata va continua să demoleze infrastructura Hezbollah și să „mențină zona de securitate din sudul Libanului”. Netanyahu a insistat, într-un mesaj video, că armata israeliană va avea „deplină libertate de acțiune” în Liban și că „poziția mea este fermă: vom rămâne în zona de securitate din sudul Libanului atât timp cât va fi necesar”.

Reacțiile internaționale nu au întârziat să apară. Purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe al Iranului, Esmaeil Baghaei, a declarat că Statele Unite sunt obligate să forțeze Israelul să oprească atacurile asupra sudului Libanului. „Am fost cu toții martori la atacurile continue ale entității sioniste asupra Libanului. Obligația de a pune capăt războiului din Liban face parte din aranjamentele anterioare și actuale. Angajamentul SUA este clar și nu există nicio justificare pentru ca entitatea sionistă să continue să atace Libanul”, a spus Baghaei. El a adăugat că războiul dintre Israel și Hezbollah este o „problemă foarte complicată”, dar că „aranjamentele finale” vor fi convenite „în zilele următoare”.

O nouă rundă de negocieri mediate de SUA între Israel și Liban urmează să înceapă astăzi la Washington, cu discuții care se vor întinde până joi. Libanul este reprezentat de ambasadorul Nada Moawad, iar delegația israeliană este condusă de ambasadorul Yechiel Leiter. Oficiali americani participă, de asemenea, la discuții. Libanul cere retragerea Israelului din sudul țării, unde armata israeliană a stabilit o așa-numită „zonă tampon” care cuprinde aproximativ 6% din teritoriul libanez. Israelul, la rândul său, spune că urmărește „dezarmarea” Hezbollah. Hezbollah susține că discuțiile ar trebui să se limiteze la „securitatea reciprocă” și că armele sale nu trebuie să fie subiect de negociere.

Pe teren, oamenii sunt sceptici. Mohammed Yassin, în vârstă de 60 de ani, a declarat pentru Reuters că se va întoarce acasă, în orașul Hula din sudul Libanului, „în momentul în care vor spune că drumul este deschis și lucrurile sunt în regulă”. El a adăugat: „Nu avem încredere în armistițiu, pentru că Israelul este înșelător. Nu sunt oameni care să se țină de cuvânt.” Suzanne, tot de 60 de ani, a spus că ea și familia ei au rămas fără adăpost după atacurile israeliene asupra suburbiilor de sud ale Beirutului, cunoscute sub numele de Dahiyeh. „Închiriam în Dahiyeh și casele au dispărut. Le-au bombardat – nu mai sunt case. Unde ar trebui să mergem? Nu știm unde să mergem”, a spus ea. „Nu avem încredere, pentru că de mai multe ori au spus că există un armistițiu, iar apoi au reluat atacurile. Adică, sunt oameni în care nu poți avea încredere.”

Analizând situația, este clar că armistițiul este extrem de fragil. Atât Israelul, cât și Hezbollah par să își mențină pozițiile dure, iar incidentele de acest tip riscă să reaprindă conflictul la scară largă. Hezbollah, deși nu a răspuns imediat, a lăsat să se înțeleagă că are „degetul pe trăgaci”, iar Israelul continuă să își consolideze prezența în zona de securitate. Negocierile de la Washington sunt cruciale, dar perspectivele sunt sumbre, având în vedere neîncrederea profundă dintre părți. Comunitatea internațională, în special Statele Unite, are un rol esențial în a media și a asigura respectarea armistițiului, dar până acum, eforturile par insuficiente.

De ce este important:


Acest incident subliniază cât de fragilă este pacea în Orientul Mijlociu și cât de ușor poate fi destabilizată o regiune deja marcată de conflicte. Uciderea a doi civili libanezi nu este doar o tragedie umană, ci și un semnal de alarmă pentru comunitatea internațională. Dacă armistițiul se prăbușește, consecințele ar putea fi catastrofale: un război total între Israel și Hezbollah ar putea atrage și alte actori regionali, precum Iranul, și ar putea duce la o criză umanitară de proporții. De asemenea, acest eveniment testează capacitatea Statelor Unite de a media conflicte într-o regiune unde interesele geopolitice sunt complexe. Pentru cetățenii de rând din Liban și Israel, aceasta este o chestiune de viață și de moarte, iar încrederea în orice acord de pace este grav erodată.

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți oferi o experiență de navigare cât mai plăcută. Continuarea navigării implică acceptarea acestora.