Filtrează articolele

Societate & Lifestyle

Iranienii, optimiști cu prudență în privința acordului spinoasă cu SUA

Iranienii, optimiști cu prudență în privința acordului spinoasă cu SUA
Teheran, Iran – Memorandumul de înțelegere (MoU) semnat între Iran și Statele Unite a supraviețuit primelor zile agitate, oferind o foaie de parcurs către o posibilă soluționare pe termen lung a războiului declanșat de SUA și Israel acum aproape patru luni. Cu toate acestea, luni de discuții politice și tehnice dificile mai sunt în față, iar în timp ce iranienii urmăresc cu atenție, optimismul rămâne temperat.

„Am trecut de la bombardamente zilnice la a vorbi despre cumpărarea de porumb din SUA”, a declarat Ehsan, un locuitor din centrul Teheranului, pentru Al Jazeera. „Așadar, este o schimbare bună, dar calitatea vieții noastre se înrăutățește în fiecare zi.” El se referea la veștile că Iranul va putea cumpăra bunuri umanitare, inclusiv alimente și medicamente, folosind o parte din fondurile proprii înghețate în străinătate, care urmează să fie eliberate ca parte a acordului.

Guvernatorul Băncii Centrale a Iranului, Abdolnaser Hemmati, a declarat marți, într-un mesaj video, că Teheranul ar putea cumpăra porumb, grâu și alte produse agricole din SUA, dacă prețul și calitatea sunt acceptabile, dar textul acordului nu îl obligă să facă acest lucru. Trezoreria SUA a emis, de asemenea, o licență generală ca parte a MoU, care autorizează producția, livrarea și vânzarea de țiței, produse petrochimice și produse petroliere de origine iraniană până pe 21 august. Plățile datorate Iranului pentru aceste achiziții pot fi efectuate în fonduri denominate în dolari americani. Aceasta va însemna că țara poate vinde petrol cu mai puțină nevoie de discounturi ascunse, metode de ocolire și rute complicate de plată sau barter.

Iranul a exportat deja milioane de barili de petrol încărcați anterior pe supertancere în ultimele zile, ceea ce ar putea însemna mai mulți bani injectați în economie. Dar efectele nu vor fi resimțite de poporul iranian direct sau imediat, în timp ce aceștia continuă să se confrunte cu una dintre cele mai mari rate ale inflației din lume, în special pentru alimente și medicamente. Moneda națională s-a întărit până la un curs de 1,53 milioane de riali pentru un dolar american la jumătatea lunii iunie, în timp ce la începutul lunii mai era la un minim de aproximativ 1,9 milioane. Cursul pe piața liberă din Teheran miercuri era de 1,64 milioane.

Potrivit autorităților iraniene, odată cu petrolul, o parte din comerțul maritim tradițional a fost restabilit prin porturile sudice ale Iranului, în special pentru bunurile esențiale blocate în porturile din Emiratele Arabe Unite (EAU). Dar principala piață vecină, din care multe mărfuri erau reexportate în Iran, nu a fost redeschisă complet comercianților iranieni după război. „Sper să ajungă la un acord real de data aceasta, care să ne permită să avem o viață și o afacere normală”, a declarat un comerciant care vinde periuțe de dinți electrice, uscătoare de păr și alte dispozitive de îngrijire personală importate, în districtul de afaceri Jomhouri din Teheran. „În ultimele luni, am menținut activitatea înregistrând comenzi noi în EAU și aducându-le cu pasagerii care vin din Oman. Dar asta nu este sustenabil pentru o afacere”, a spus el.

În ultimele zile, iranienii au fost, de asemenea, afectați de o perturbare la scară largă a sistemului bancar al țării, care a afectat serviciile fizice și online oferite de mai multe bănci mari. Marți, majoritatea serviciilor bazate pe carduri au fost deconectate în ceea ce autoritățile au spus că a fost un atac cibernetic major. Oamenii au fost nevoiți să folosească numerar la benzinării și magazine alimentare. Mulți utilizatori au raportat probleme, inclusiv angajatori care nu au putut face plăți și debitori care nu și-au putut onora obligațiile de rambursare la timp. Majoritatea problemelor au fost rezolvate până miercuri, au spus oficialii.

Unii oameni au speculat că, nemulțumit de MoU, Israelul ar putea fi în spatele aparentelor atacuri cibernetice, deoarece este suspectat că s-a angajat în acțiuni similare înainte. Mai multe bănci mari și cea mai importantă platformă de criptomonede a țării au fost, de asemenea, lovite în timpul războiului de 12 zile cu Israelul de anul trecut. Dar autoritățile nu au atribuit oficial vina până acum.

Printre susținătorii înfocați ai republicii islamice, nemulțumirea pare să fie mare, deoarece aceștia cer răzbunarea uciderii Liderului Suprem, Ayatollahul Ali Khamenei, în prima zi a războiului și evitarea oricăror concesii către Washington. Ei au făcut referire la rezervele exprimate într-un mesaj scris atribuit lui Mojtaba Khamenei, noul lider suprem, ca bază pentru argumentul lor că discuțiile cu SUA trebuie abandonate și că Teheranul trebuie să insiste pentru a obține mai mult de la administrația președintelui Donald Trump.

Vorbind la postul de televiziune de stat Channel 2 marți seara, prezentatorul Mohsen Azadi a atacat guvernatorul băncii centrale pentru că a spus că Iranul ar putea cumpăra alimente din SUA. „Trebuie să fii insultat de asta. Nu au trecut încă patru luni [de la uciderea lui Khamenei]. Vrei să cumperi de la președintele ticălos care tocmai a spus că poporul iranian este flămând?” a spus el, adresându-se șefului băncii centrale Hemmati, referindu-se la comentariile lui Trump de la începutul acestei săptămâni.

Peste 50 de duri din parlamentul iranian, care sunt furioși din cauza oricărui acord, au spus că se vor aduna în fața clădirii parlamentului duminică pentru a-și anunța protestul împotriva faptului că adunarea rămâne închisă, în ciuda încheierii atacurilor militare. De asemenea, au protestat împotriva faptului că nu au putut să demită miniștrii guvernului luni de zile. Pe Tabnak, un site de știri de stat, peste 80% dintre susținătorii statului care au participat la un sondaj online au spus că consideră MoU dăunător pentru Iran. Pagina sondajului a fost scoasă offline la începutul acestei săptămâni, fără nicio explicație.

Dar narațiunea prezentată de guvern, precum și de oficialii care conduc discuțiile, este că Iranul continuă să negocieze dintr-o poziție de forță și că va urma un principiu al „angajament pentru angajament”. „Rezistența noastră vine din credință și a fost cauza dezamăgirii inamicului în atingerea obiectivelor sale, forțându-l să se predea pe câmpurile de luptă și de negociere”, a declarat negociatorul-șef și președintele Parlamentului, Mohammad Bagher Ghalibaf, delegațiilor reunite la Baku, Azerbaidjan, miercuri, în cadrul unei reuniuni a Organizației pentru Cooperare Islamică.

De ce este important:


Acest articol evidențiază complexitatea negocierilor dintre Iran și SUA, arătând cum un acord aparent simplu ascunde tensiuni interne profunde, probleme economice acute și riscuri de securitate cibernetică. Înțelegerea acestor dinamici este crucială pentru a anticipa evoluțiile geopolitice din Orientul Mijlociu, care au impact direct asupra piețelor energetice globale, a stabilității regionale și a vieții a milioane de oameni. De asemenea, relevă modul în care propaganda și luptele politice interne pot influența deciziile majore de politică externă.

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți oferi o experiență de navigare cât mai plăcută. Continuarea navigării implică acceptarea acestora.