Angajații mass-mediei publice cehe intră în grevă, acuzând guvernul de amenințarea independenței
Angajații mass-mediei publice cehe au intrat în grevă de avertisment, acuzând guvernul lui Andrej Babiš că amenință independența acestora printr-un plan de finanțare directă din bugetul de stat. Protestele, care au inclus mii de jurnaliști, reflectă temeri legate de control politic și reducerea fondurilor, cu ecouri ale tendințelor autoritare din Ungaria și Slovacia.
🕒 9 ore în urmă